Účinná jarní detoxikace

Obchod |

Hlavním smyslem jarního detoxu je pročistit detoxikační orgány v našem těle – játra, střeva a ledvinyZbavit tělo toxinů a škodlivých látek.

Jarem končí zima, ta je obdobím, kdy je v přírodě klid, zpomalení a ukládání. Na jaře se začne příroda i naše tělo probouzet a aktivizovat. Zvyšuje se činnost jater, která odstraňují přebytky vzniklé pomalou zimou. Proto bychom měli našemu organismu a játrům na jaře pomoci s pročištěním.

Detoxikace vede ke zdravějšímu organismu, zvýšení jeho přirozené obranyschopnosti, posílení imunity a často dokáže odstranit příčiny různých onemocnění.

Čištění je běžnou součástí našeho života. Denně, i několikrát, se umýváme, pereme oblečení, čistíme náš byt, měníme povlečení, ručníky, utíráme prach, umýváme nádobí. Ale tak jako se staráme o svůj byt, oblečení, svůj vzhled, měli bychom se starat i o náš organismus a naše vnitřní orgány. I zde se usazují přebytky, zanáší se orgány a tím naše tělo hůř funguje. Na očistu organismu však zapomínáme. Odměnou jsou nám pak nemoci z přebytku, přetížení a následné poškození a vyčerpání orgánů.

Býváte často unavení, napjatí a podráždění? Přibíráte na váze, máte oslabený imunitní systém, jste bez energie a vitality? Je tedy nejvyšší čas, abyste se začali starat o své tělo. Pomoci vám k tomu může jarní očista organismu. Pojďme se společně podívat jak na to.

Skvělým přírodním detoxikačním prostředkem jsou bylinky:

Detoxikace je univerzální prevencí většiny onemocnění lidského těla, ovšem posiluje i lidskou mysl, protože zvyšuje odolnost organismu proti všem zevním vlivům, mezi které patří třeba také stres. Slovo detoxikace se asi nejčastěji skloňuje v souvislosti s jarní únavou a jarním úklidem organismu. Hlavní podstatou je očistit tělo i mysl a připravit ho na nové období.

Během očisty se krásně vyčistí střeva a trávicí systém si uleví. Zároveň se podpoří krevní i lymfatická cirkulace a pročistí se vnitřní orgány.

Nejprve odlehčete střevům

V detoxikačních programech mají své nezastupitelné místo byliny na podporu činnosti zažívacího ústrojí a vylučovacích orgánů. Podporují vytřídění nepotřebných látek, posilují imunitní systém, uklízejí nepořádek v plicích a ledvinách. A čistí játra, která slouží v těle jako jakýsi filtr. Ale to nestačí.

Už dávno je známo, že až dvě třetiny imunitního systému sídlí ve střevech. Proto je důležité, aby v nich byly dobré bakterie (například laktobacily), které si dokáží poradit s těmi nežádoucími. To samozřejmě velmi úzce souvisí se stravovacími návyky, pitným režimem, stresem a pravidelnou stolicí. Jarní detoxikace by měla tedy začít u střev a dalších hlavních orgánů.

Na to, jak ji provést, existuje mnoho návodů. Jednou z nejjednodušších a také nejúčinnějších je lehká strava zaměřená na zeleninu a ovoce, a to zejména kvůli obsahu vlákniny. Ta totiž dokáže s trochou nadsázky vykartáčovat střeva od všech odpadů. Ideálním doplňkem stravy je Psyllium Dr. Popova, které dodá potřebné množství vlákniny, pročistí střeva a upraví trávení.

Zapomeňte na uzeniny, červené maso, bílé pečivo, bílý cukr, konzervy, sladkosti, limonády a méně solte. Každopádně omezte alkohol, kouření a počet šálků kávy denně.

Jarní detoxikaci zaměřte na játra a žlučník

Čínská medicína věří, že nejen příroda, ale také lidský organismus se řídí střídáním ročních období. A každé roční období je spojeno s určitými orgány, které můžeme podpořit a posílit. Na jaře bychom se měli starat především o játra a žlučník.

Játra jsou takovou chemickou továrnou našeho organismu, která se podílí na tvorbě a přeměně většiny látek v těle. Pokud játrům posíláme smažená jídla, každý den snídáme pečivo z bílé mouky, jíme ve spěchu nad pracovním stolem, dopřejeme si do kávy vždy dvě lžičky cukru a každý pátek pár skleniček vína, je třeba jim věnovat obzvláště pozornost.

Při očistě jater je vhodné konzumovat syrovou a chemicky neupravenou stravu. Ideální jsou tedy zeleninové a ovocné šťávy a samozřejmě čerstvé ovoce a zelenina. Doplnit je můžete bylinkami, které příznivě působí na játra. Jedná se zejména o zeměžluč, ostropestřec mariánský, kořen pampelišky nebo měsíček lékařský. Ze všech bylinek si můžete připravit také čaje, které je vhodné konzumovat teplé i studené.

Věděli jste že

Kůže patří k hlavním detoxikačním orgánům?

Patří jí tedy stejná pozornost jako játrům, střevům a ledvinám. Podpořte krevní oběh a tok lymfy, která odplavuje z těla škodliviny např. peelingem, masáží nebo střídáním teplé a studené vody při sprchování.

Sauna, parní lázeň či speciální očistné domácí koupele ve vaně jsou vhodnou součástí detoxikačního procesu. Pocení totiž hraje důležitou roli v očistě těla. Kůže vylučuje zhruba 25 % všech odpadů, včetně těžkých kovů či pesticidů. Mezi nejlepší potopudné bylinky patří řebříček, máta peprná, tužebník, heřmánek, kozinec blanitý, bez černý, zázvor.  

Jak bojovat s jarní únavou:

🍋Zaměřte se na vitamíny

jsou nezbytné pro obnovu energie a zvýšení obranyschopnosti.

Vitamin C zvyšuje odolnost vůči infekcím (papriky, kyselé zelí, kapusta, kimči a hlávkový salát). Pozor, vitamín C je velmi citlivý na tepelné zpracování. Při vaření se ztrácí s přibývajícím časem až polovina jeho obsahu. K boji s jarní únavou potřebujete i vitamín A (v mrkvi, rajčatech a mléčných výrobcích) a vitamín D. Ten se za normálních okolností tvoří v kůži vlivem slunečního záření, což pokrývá zhruba 80 procent veškeré spotřeby (rybí tuk, mléko, játra, vaječný žloutek).

🥛Pitný režim je základ

Správnou detoxikaci je nutné podpořit zvýšeným příjmem tekutin. Voda je nepostradatelnou součástí všech procesů v těle Počítejte minimálně se 2 až 3 litry neperlivé vody, či bylinkovými čaji.

🤸‍♂️Úspěch urychlí vhodný pohyb

Pravidelné alespoň třicetiminutové cvičení povzbudí krevní oběh. K buňkám se lépe dostanou výživné látky i kyslík, jedy se odplavují. K nejvhodnějším druhům pohybu patří chůze, jízda na kole, plavání, tanec, strečink nebo jóga. S ní souvisí i dýchání. Na Dálném východě jsou dechová cvičení součástí detoxikace běžnou záležitostí už celá staletí. Rytmické hluboké dýchání nejen pomáhá vyčistit každou buňku v těle, ale přináší úlevu centrální nervové soustavě.

🥗Žádné hladovění, ale pečlivý výběr potravin.

Například čerstvý ananas🍍 obsahuje trávicí enzym bromelin, který pomáhá žaludku s jeho prací. Cibule je zase bohatá na síru, což umožňuje detoxikaci těžkých kovů a parazitů, reguluje krevní tlak a množství cholesterolu. Jablka🍎 snižují množství tuku a v těle, kiwi🥝 působí blahodárně na trávení, červená řepa zbavuje střeva škodlivých látek a stejně jako švestky podporuje jejich činnost. A tak bychom mohli pokračovat u mnoha potravin, které tvoří běžný i méně běžný jídelníček člověka. Na hladovku proto při očistném programu raději zapomeňme, navíc není vhodná pro každého. Pravidelně zařazujeme mořské řasy🍣, které detoxikují organismus od těžkých kovů, toxických látek i radioaktivity. Podobně působí i kvalitní sojová omáčka a misopasta. Dalším detoxikačním činitelem jsou houby🍄 (shitake, hlíva ústřičná a další houby) Nesmíme zapomínat ani to, že deno denním zařazením zeleniny se zvyšuje podíl vlákniny a tím se čistí i naše střevo.

🌞Není to jen o stravování

Pokud chcete skutečně ve svém těle a na svém zdraví něco změnit, pouhá změna jídelníčku nestačí. Nestresujte se, relaxujte a dopřejte si dostatek spánku, sluníčka a dobré nálady. Nezapomínejte ani na pohyb, v průběhu detoxikace se ale nepřepínejte. Úplně postačí i delší procházky na čerstvém vzduchu.

Jaro je obdobím očisty a probouzení. Vyzkoušejme tedy jak očistu, tak probuzení a zamysleme se, zda vše, vzhledem k našemu tělu děláme dobře. Jaro je dobrý začátek k přehodnocení našeho životního stylu. Zlepšíme stravu, začneme se více hýbat a v neposlední řadě očistíme naše myšlenky od těch negativních. Odměnou nám bude lepší a zdravější celý další rok. Za trochu námahy to stojí.

Sdílet článek