„Zdravý člověk má tisíc přání, nemocný jen jedno.“ Toto lidové moudro vystihuje odpověď na to, proč se zajímat o zdravý životní styl. Abychom byli fit a mohli se věnovat všemu, co nás baví a těší.
A co tedy můžeme do oblasti pod tímto pojmem zahrnout? Určitě se shodneme na tom, že prioritou je strava včetně dobrého pitného režimu, dále pak pohyb, kvalitní spánek a důležitou, možná i nejpodstatnější složkou, je duševní hygiena.
Naše tělo nám musí vydržet na celý život, měli bychom se tedy zamyslet nad tím, jak se k němu chováme, zda mu dopřáváme vše, co je k jeho řádnému fungování třeba. Je nutné ho zásobovat vitamíny, minerály, kvalitní přirozenou potravou bez konzervantů, barviv, aromat, živou stravou – jogurty, zeleninou, ovocem a v neposlední řadě vlákninou. Zde je velmi vhodné Psyllium Dr. Popova – osemení z jitrocele indického. Naopak je dobré vynechat vše tučné, smažené, uzeniny, cukr, pečivo z bílé mouky a veškeré průmyslově zpracované potraviny.
Další důležitou součástí zdravého životního stylu je pitný režim. Nejlepší je čistá voda (voda, která nám teče z kohoutku, je naprosto vyhovující, mnohdy i lepší než balená v plastových lahvích). Vodu a minerálky je dobré střídat s čaji. Výborné jsou čaje zelené a bylinné příp. ovocné. Jsou skvělou zásobárnou tělu prospěšných látek, minerálů, vitamínů – a dají se pít každý den. Co se týká odlišnosti čajů sypaných a porcovaných, zde bychom chtěli vyvrátit mylnou představu, že ty v nálevových sáčcích jsou nějaké smetené zbytky. Není tomu tak. Naše bylinné čaje jsou běžně namíchány a nařezány ze suroviny špičkové kvality a následně se plní do nálevových sáčků. O množství vypité tekutiny za den již bylo řečeno mnoho – odpovídá spoustě faktorů, ale není pravdou, že čím více, tím lépe (mohou se nadměrně zatěžovat ledviny a srdce). Řiďme se naší tělesnou váhou, ročním obdobím, výdejem energie a momentálním zdravotním stavem.
Pohyb – ten je, ať se nám to líbí nebo ne, pro udržení zdravého těla opravdu nezbytný. Každý máme možnost si vybrat ten, který vyhovuje naší přirozenosti. Někdo dá přednost svižnějšímu intenzivnímu sportu, jiný naopak preferuje pohyb pomalejší např. jógu. Ta je výborná v tom, že kromě protažení a posílení těla má i nadstavbu – relaxaci nebo její vyšší úroveň meditaci.
A pokud je někdo úplným nepřítelem cvičení, může alespoň rekreačně plavat nebo chodit. Chůze nic nestojí a ještě si při procházkách můžeme krásně „vyčistit“ hlavu.
Tím se dostáváme k poslednímu, velmi důležitému třetímu vrcholu našeho pomyslného trojúhelníku zdravého životního stylu – duševní hygieně. Protože co nám bude platná výborná strava, pitný režim a dostatek pohybu, když k tomu budeme ve stresu. Dnes již nikdo nepochybuje o tom, že psychická nepohoda se odráží na našem zdravotním stavu. Odpočívejme tedy, relaxujme, věnujme se sobě, všemu, co nás těší, svým koníčkům, rodině, scházejme se s lidmi, které máme rádi. Naučme se vše, co nám život přináší, brát optimisticky a s nadhledem. Děkujme za vše dobré a užívejme každého dne.
Děkujeme naší kolegyni Petře Metelkové za krásný a inspirativní článek 🙂