Z historie české firmy Dr. Popov 

Věděli jste, že Dr. Popov není smyšlená postava? Byliny provází RNDr. Pavla Popova od dětství. Historie české společnosti Dr. Popov sahá ale mnohem dál, bylinkami to u Popovů doma vonělo už za první republiky.

Příběh české firmy Dr. Popov

Jde ve šlépějích otce i dědy

„Dědeček Mitrofan působil deset let jako lékař ve francouzských koloniích v Africe. Později se ale zamiloval do mé babičky Růženy a usadil se v Čechách. Tady jako praktický lékař používal vedle klasické medicíny často i přírodní metody léčení,“ vzpomíná Pavel Popov.

V tomto prostředí vyrostl i jeho otec Vladimír. „Tatínek se bylinám věnoval celý život, čtyřicet let strávil jejich studováním. Takže jakmile se doma objevil nějaký zdravotní problém, hned sahal po herbářích a hledal léčbu pomocí bylinek. Už v dětství jsem tak měl možnost seznámit se s přírodními metodami léčení.“

Začátky v Holešovické tržnici

Po revoluci založil s manželkou Miluší a za podpory otce firmu. Začali vyrábět první produkty, které prodávali v Holešovické tržnici. „Každou sobotu jsme s tátou ráno v pět odjížděli vlakem z Tachova,“ směje se dnes Dr. Popov. Tehdy ještě plnili bylinné masti do bílých lékárenských kelímků. „Jako první jsme vyrobili sedm druhů – kostivalovou, jírovcovou, řebříčkovou, měsíčkovou, svízelovou, lopuchovou a lnicovou,“ jmenuje první prodávané masti. Dnes jich přitom nabízí okolo dvaceti druhů. 

Rodinné stříbro jsou receptury

Začátky brzdila tehdejší legislativa, přesto se ale původní malý obchůdek s bylinkami postupem času rozrostl na dvě velké provozovny – v Tachově a nedaleké Plané. Na obou místech pracují členové široké rodiny a další zaměstnanci, kteří se zajímají o zdravý životní styl.

V jakém poměru namíchat byliny tak, aby správně fungovaly? To Dr. Popov neprozradí. „Je to jistá alchymie. Někdo smíchá všechno se vším, ale to podle mě nejde. Potřebujete určité zkušenosti a v bylinách se pořád vzdělávat,“ míní Dr. Popov.

Rodinné receptury jsou tak střeženým know-how firmy. Někdy vznikají recepty nové, jindy obohatí tradiční postupy moderními poznatky. „Sledujeme trendy ve zdravé výživě, občas se na trhu objeví bylina, která je užívána jen regionálně. Snažíme se na to reagovat,“ vysvětluje Popov.

Kromě mastí a čajů slaví úspěchy i s bylinnými tinkturami, sám je velkým propagátorem vlákniny psyllium v Česku. 

Čtvrtá generace

Zdědili lásku k bylinám i jeho děti? Syn Ondřej i dcera Šárka se o dění ve firmě aktivně zajímají a tak to vypadá, že rodinná tradice zřejmě nekončí.

„Určitě bych byl rád, kdyby našli vztah k bylinkám jako já a pokračovali v našich šlépějích,“ přeje si Dr. Popov. „Pokud se ale budou chtít vydat jinou cestou, nebudu jim v tom bránit. Důležité pro mě je, aby byli v životě šťastní a cítili se svobodní. Rodina je pro mě na prvním místě a právě doma nacházím přirozený klid.“

Dne 4.7.2022 budeme mít celozávodní dovolenou. Objednávky, které toho dne dorazí budou zpracovány od 7.7.2022.