Jde o řitní městky (lidově „zlatou žílu“) – chorobné rozšíření žilních struktur v okolí dolní části konečníku a řitního kanálu.
Vznik hemoroidů
Hemoroidy jsou díky nezdravému životnímu stylu značně rozšířené – jen v Evropě jimi trpí polovina dospělých osob ve věku nad 50 let. Na vzniku hemoroidů se podílí dědičná slabost cévních stěn, sedavé zaměstnání, časté stání v době těhotenství (např. u prodavaček), nedostatek vlákniny, zácpy a nutnost zvýšeného tlaku při vyměšování.
Příznaky hemoroidů
Prvním příznakem tvorby hemoroidů je světle červené, se stolicí nesmíšené krvácení. Hemoroidy se dělí na vnitřní a vnější. V obou případech je jim třeba věnovat odpovídající péči. Neošetřované vnitřní hemoroidy mohou způsobit vyhřeznutí do řitního otvoru, neošetřované vnější hemoroidy – zánět. Alkohol, drogy a další dráždidla mohou být příčinou rakoviny konečníku. Podle údajů Státního onkologického registru u nás trpí v současnosti rakovinou konečníku a tlustého střeva na 50 tisíc osob a Česko má v jejich počtu na 100 tis. obyvatel světový primát. Z hlediska úmrtí jsou u nás počty mužů a žen zemřelých na toto onemocnění zhruba stejné (jen s nepatrnou převahou mužů).
Komplexní přírodní postup:
- Trvale zvýšit konzumaci vlákniny (zeleniny, obilních klíčků, otrub apod.) Docílit pravidelného vyměšování, nezastupitelného předpokladu zlepšení stavu hemoroidů. Při zhoršené stolici užívat vlákninu, která při správné aplikaci upraví stolici již v několika dnech.
- Pro zpevnění cévních stěn jíst jídla s rutinem: pohanku, jáhly, čerstvou papriku, grapefruity, hrozny. U borůvek a plodů černého rybízu nutno tyto předem vyzkoušet, jsou rovněž bohaté na rutin, mohou však ve větším množství vyvolat zácpu. Uzdravení urychlují dýňová a slunečnicová semena.