Nejlepší detox pro naše tělo

Obchod |

Pravidelná očista organismu přispívá ke správné funkci trávicího ústrojí, podporuje imunitu a celkovou vitalitu těla.

Detox je jednoduše řečeno očista organismu od škodlivých látek. Zvláště pokud máte nezdravý životní styl, zatěžujete organismus každý den – nejvíce přidaným cukrem, solí, éčky a transmastnými tuky

Za očistu organismu jsou zodpovědná především játra a střeva, svůj podíl ale mají i plíce, kůže nebo ledviny. Úspěšnost jejich fungování, a tedy detoxikace, závisí na spoustě věcí: stravě, pitném režimupsychické pohodě a fyzické kondici, ale také na dostatku spánku

I když má lidský organismus přirozenou schopnost se sám čistit a zbavovat škodlivin, je dobré mu občas pomoct. Vyhýbat bychom se měli: 

 • přemíře alkoholu
 • cigaretám
 • kofeinu
 • zbytečnému užívání léků
 • návykovým látkám
 • nezdravé stravě

Lví podíl na správném odbourávání těchto škodlivých látek mají játra, která zpracovávají všechny živiny a vitamíny, ale právě i škodliviny, jako je alkohol nebo cukr. Mimo to v játrech vzniká žluč, která pak pomáhá zpracovávat smažená tučná jídla.

Jak na to jít správně:

 1. Pestrávitamíny nabitá strava je základem pevného zdraví.
 2. Vyspěte se do růžova a to ideálně osm hodin denně. Které bylinky pomohou se spánkem? Poradíme!
 3. Pijte, pitný režim je víc než důležitý. Ovšem zapomeňte na slazené nápoje a alkohol. 2–3 litry filtrované vody denně, to je správná odpověď!
 4. Vyhýbejte se tzv. zánětlivým potravinám. K nim řadíme cukry umělá sladidlasmažená tučná jídla a alergenní potraviny jako je sója, mléko či potraviny obsahující lepek
 5. Podpořte přirozené pocení těla např. saunou nebo během. Prohřejte svaly a uvolněte mysl od stresu a napětí, protože i to k očistě organismu patří.
 6. Možná budete potřebovat ustálit střevní mikrobiom – pomůžou třeba bylinné čaje nebo víc vlákniny. Kde ji hledat?
 7. Na svačinu si místo bagety dopřejte čisté suroviny: přírodní ořechy, nesířené sušené ovoce, přírodní směsi s obilovinami nebo klidně ovocné tyčinky.
 8. Proberte svoji kosmetiku a promyslete, zda by vaší pokožce neslušelo víc přírodních produktů bez zbytečné chemie. Tipy přírodní kosmetiky.
 9. Dejte šanci bylinkám. Například pampeliška, kopřiva, medvědí česnek nebo pažitka jsou perfektními jarními pomocníky.
 10. Dopřejte si dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Vyberte si takový pohyb, který vás bude bavit a bude vám přinášet radost
 11. Nezapomeňte na detox od negativních lidí a nezdravých vztahů. Kromě zdraví fyzického bychom totiž neměli zapomínat ani na to duševní.

JAKÉ NESOU DETOXY ZDRAVOTNÍ RIZIKA? 

Co se ovocných šťáv týče, z velkého přísunu si můžeme narušit střevní mikrobiom. Navíc přísunem pouze ovocných a zeleninových šťáv vyřadíte z jídelníčku tuky a bílkoviny, které jsou pro náš detoxikační systém nezbytně důležité. Na ovocno-zeleninových šťávách přijímáte opravdu velké množství cukru. U 5 ovocných freshů to je cca 200 gramů cukru.

Často jde o vylisování i velkého množství ovoce, to znamená, že je to velká dávka cukru pro lidi, kteří mají nadváhu nebo náběh na cukrovku. Odšťavněním nebo rozmixováním ovoce a zeleniny se částečně poškozuje vláknina, nefunguje tak ideálně jako v celém ovoci nebo zelenině.

FUNGUJÍ DETOXIKAČNÍ DOPLŇKY STRAVY?

Doplňky stravy, které mají pomáhat s očistou organismu, podporou regenerace jater či trávicího systému opravdu fungují. Většina z nich je založená na přírodních extraktech, které se používaly po staletí. Ať už je to Ostropestřec mariánský, jež je silným antioxidantem, má vliv na činnost jater, napomáhá k trávení a zdravé funkci jater a jejich pročištění. Nebo Pampeliška lékařská, která podporuje vylučování škodlivin z těla, správnou funkci žaludku a jater. Ale i řasy a rostliny Spirulina, Chlorella, Mladý ječmen, Mladá pšenice.

Myslete nejen na tělo, ale i na mysl a dovolte si během těchto dní také více odpočívat.

Sdílet článek