Zdraví začíná ve střevech

Obchod |

Zdravé střevo je základem našeho zdraví. Složení střevní mikroflóry, její pestrost a prospívání ovlivňuje naše zdraví více, než bychom si mysleli. Střeva jsou někdy také nazývána naším druhým mozkem a není divu. Výzkumy byla potvrzena existence přímého spojení mezi střevem a mozkem resp. obousměrná komunikace mezi střevním a centrálním nervovým systémem. Mnohé studie prokazují jasnou souvislost mezi zdravím našich střev a imunitním systémem, autoimunitními a endokrinními poruchami, kožními problémy, duševním zdravím i nejvážnějšími nemocemi. Je tedy nesporné, že kondice našeho střevního mikrobiomu má zásadní vliv na naše zdraví. A my bychom mu měli věnovat náležitou péči.

V článku se dozvíte:

Co je mikrobiom?

Hovoříme o souboru mikroorganizmů (bakterií, kvasinek, hub, virů aj.), které osídlují celé naše tělo
a podílí se na celé řadě nezbytných procesů. Předpokládá se poměr tří buněk mikrobů k jedné lidské buňce, případně i vyrovnaný počet mikrobiálních a lidských buněk. V případě střev pak mluvíme
o střevním mikrobiomu, který obsahuje 300-500 různých druhů bakterií. Pokud zde pak mezi bakteriemi vznikne jakákoliv nerovnováha nebo není střevní mikrobiom dostatečně pestrý, dá se předpokládat, že se to brzy negativně projeví na našem zdraví. Tento stav pak nazýváme střevní dysbiózou a můžeme pak trpět například zácpou, bolestí břicha, kandidózou, vyšší propustností střev, případně se problém vyskytne i v jiných částech našeho organizmu.

Naopak správně fungující střevní mikrobiom (symbiotický) pomáhá kontrolovat imunitní systém, naše psychické nastavení, fungování mozku, umí syntetizovat vitamíny K a B, pomocí trávicích enzymů pomáhají mikroby štěpit nestravitelnou vlákninu a škroby. V neposlední řadě má mikrobiom také vliv na hladinu krevního cholesterolu, čímž přispívá ke zdraví naší kardiovaskulární soustavy.

Jak je náš střevní mikrobiom variabilní je z určité míry dědičné. Jeho kvalitu hned na počátku života ovlivní přirozený porod a kojení, stabilní složení pak získává kolem druhého roku. Poté můžeme růst a rozličnost našeho mikrobiomu podporovat hlavně kvalitní stravou, pohybem a duševní hygienou – tedy zdravým životním stylem.

Co narušuje střevní mikrobiom?

  • Nezdravá strava – vysoce průmyslově zpracované potraviny, rafinovaný cukr, umělá sladidla, bílá mouka, nedostatek zeleniny, ovoce, vlákniny, nezdravé tuky, konzervační látky a další aditiva (různá barviva, stabilizátory atp.), někdo může mít problém i s trávením kravského mléka a dalších mléčných produktů.
  • Nedostatečný pitný režim – má zásadní vliv na sliznice střev a rovnováhu prospěšných bakterií.
  • Alkohol – velmi narušuje mikrobiální rovnováhu a zabíjí prospěšné střevní mikroby, může navíc zvyšovat střevní propustnost – ta vede k vzniku zánětů, vyvolává imunitní reakce, omezuje vstřebávání živin či výživu buněk celého těla.
  • Léky – nadužívání analgetik, antibiotik (pokud je třeba opravdu nasadit antibiotickou léčbu, pak zároveň podáváme probiotika), každodenní užívání hormonální antikoncepce může vést k nedostatku vitamínu B, zinku a kyseliny listové v organizmu.
  • Přílišná hygiena – nadměrné používání čisticích prostředků v našich domovech i posedlost čistotou nás samotných vede k omezení pestrosti a množství mikrobů a následně ke snížení odolnosti našeho imunitního systému případně až ke vzniku autoimunitních onemocnění.
  • Stres – při chronickém stresu dochází k dlouhodobému sníženému přísunu krve do střev
    a tedy i k nižší tvorbě trávicích šťáv, což je příčinou celkového zhoršení střevního zdraví.
  • Používání herbicidů – celosvětově nejpoužívanější Roundup (k likvidaci plevele na polích, chodnících, zahradách) zásadně narušuje naše mikrobiální buňky, jeho rezidua jsou přítomna v moři i v krvi většiny Evropanů.

Projevy poškozeného střevního mikrobiomu mohou být například problémy s trávením – zácpy, průjmy, chronická únava, potravinové intolerance, kožní problémy, změny hmotnosti (hubnutí
i přibírání na váze), deprese a další vážné choroby.

Jak obnovit střevní mikrobiom?

Kvalitní potraviny

Čerstvé, přírodní, pestré skladby, ideálně zásadotvorné, převážně rostlinného původu, ale nevyhýbejme se ani konzumaci ryb a libového masa.

Dostatek vlákniny

Napomáhá trávení, prodlužuje vstřebávání živin, zabraňuje kolísání hladiny glukózy v krvi, stimuluje střeva k větší aktivitě tím, že zvyšuje objem obsahu střev.

Vlákninu nalezneme hlavně v zelenině, ovoci, luštěninách a celozrnných obilovinách (celozrnné pečivo obsahuje 3x více vlákniny než to z nehodnotné bílé mouky).

Vláknina se dělí na rozpustnou a nerozpustnou:

  • Rozpustná vláknina působí ve střevech jako prebiotikum tj. povzbuzuje růst prospěšných bifidobakterií a laktobacilů (pórek, cibule, česnek, brokolice, mrkev, brambory, jablka, hrušky, banány, len, luštěniny aj.)
  • Nerozpustná vláknina zvětšuje objem obsahu střev a zkracuje dobu, po kterou zde potrava zůstává – urychluje střevní peristaltiku a do těla se tak dostává méně toxinů (mrkev, kedlubna, cibule, česnek, kukuřice, celozrnné obiloviny, otruby, ořechy, luštěniny, semena, pomeranče, maliny, jahody, rybíz, broskve aj.)
  • Zcela unikátní je v tomto výčtu PSYLLIUM – obsahuje totiž jak rozpustnou, tak částečně i nerozpustnou vlákninu a spojuje výhody obou – umí střevo jako měkký kartáček skvěle pročistit a zároveň působí v celém trávicím traktu jako hojivý gel, který se postará o správnou stolici, hladinu cholesterolu a může pomoci i s hubnutím.

Probiotika  

Tedy „hodné“ bakterie, najdeme v kysaných mléčných výrobcích (jogurt, kefír) nebo ve fermentované zelenině (kysané zelí, okurky nebo kimchi).

Potraviny obsahující polyfenoly

Rrostlinné sloučeniny, které mají spoustu zdravotních přínosů, jako antioxidanty pomáhají především snižovat chronické záněty. Polyfenoly obsahují například vlašské ořechy, káva, kakao, hořká čokoláda, hroznové víno, červené víno, olivový olej, čaj, bobuloviny a jiné ovoce a zelenina.

Pravidelnost

Střevo má rádo pravidelnost, a to jak ve vylučování (podle Ayurvédy je znakem zdraví ranní vyprázdnění do 20 minut od probuzení), tak i ve stravování. Je dobré jíst všechna jídla každý den v přibližně stejný čas. Zároveň jíme v klidu, beze spěchu, každé sousto řádně rozkoušeme a dodržujeme správný pitný režim.

Byliny

Na střevo výborně působí bylinky jak ve formě čajů, tak koření – umí podpořit trávení, ale i pomoci při problémech např. s nadýmáním, zácpou aj.

Příroda

Prospívá mikrobiální pestrost prostředí tedy pobyt v přírodě i kontakt se zvířaty.

Nyní tedy již víme, proč a jak bychom se měli o náš střevní mikrobiom starat, abychom zůstávali zdraví, plni energie a v dobré náladě.

Sdílet článek