Pro zdravé cévy a žíly

Obchod |

Naše oběhová soustava nebo také kardiovaskulární systém či cévní soustava zastává v lidském těle celou řadu funkcí a funguje jako složitý mechanismus. Kromě přenosu kyslíku do tkání mimo jiné rozvádí živiny z trávicí soustavy přes játra do všech tělesných orgánů, odvádí odpadní látky do ledvin a do pokožky a řídí termoregulaci. 

Zdraví našeho kardiovaskulárního systému z velké části závisí na čistotě a průchodnosti cév. Nahromaděný plak v cévách totiž zvyšuje riziko mrtvice a srdečních onemocnění.  

Cévy si můžeme zjednodušeně představit jako potrubí, kterým v těle proudí krev. Spolu se srdcem vytvářejí uzavřený krevní oběh. Cévy zahrnují jak tepny (arterie), tak žíly (vény). Tepny odvádějí okysličenou krev ze srdce k orgánům a tkáním celého těla. Srdce pumpuje do tepen krev pod velkým tlakem, proto musí být jejich stěna silná a pružná. Největší tepnou je aorta, která se postupně větví do menších tepen a tepének, na které navazuje síť krevních vlásečnic.

Krevní vlásečnice, kapiláry, jsou místem, které spojuje tepenný a žilní systém. Prostupují všechny tkáně kromě pokožky a jejích útvarů (vlasy, nehty chrupavky atd.). Jejich stěnami prostupuje z krve do tkání kyslík a živiny, a naopak do drobných žilek přestupuje skrz kapiláry oxid uhličitý a odpadní látky.

Žíly přivádějí odkysličenou krev z orgánů a tkání celého těla směrem do srdce. Ze srdce proudí krev do plic, kde se okysličí a putuje zpátky do srdce, odkud je tepnami opět rozehnána po celém těle.

Nejčastější nemoci tepen

Ateroskleróza (kornatění tepen) je dlouhodobý proces, rozvijí se pomalu a nenápadně. Jejími následky mohou být skleróza a srdeční a mozkové příhody. Při tomto degenerativním onemocnění cévní stěny dochází kvůli ukládání tuků, především cholesterolu, do stěny našich cév, k tuhnutí cévní stěny a zužování jejího průsvitu. V cévách zasažených aterosklerózou se tvoří plak (odborně aterosklerotické pláty), což má za následek nedostatečné prokrvení orgánu, který zkornatělá céva zásobuje krví. Pokud se tepna stane zcela neprůchodnou, dojde k úplnému odumření postižené tkáně.

Ateroskleróza a její následky je u nás stále na prvním místě příčin úmrtí. Řadí se mezi civilizační choroby, které jsou způsobeny nesprávným životním stylem. Mezi hlavni rizikové faktory patří především kouření, nedostatek pohybu a nezdravá a tučná strava. Další rizika představují vysoký krevní tlak, obezita, diabetes, porucha metabolismu tuků, dědičnost a dlouhodobý stres.

Aneurysma je patologická výduť na tepně, která vzniká při jejím zeslabení a následným postižením nějakým chorobným procesem. Nebezpečí nastává při prasknutí aneurysmatu, které může vést k rychlé smrti následkem vykrvácení. Nejčastěji bývá postižena aorta a mozkové tepny.

Nejčastější onemocnění žil

Varixy, křečové žíly, jsou nejčastějším žilním onemocněním. Jsou přítomné zejména na dolních končetinách, kde vznikají na základě oslabení žilní stěny a nedomykavostí žilních chlopní. Tím dochází k městnání krve v žilách, které se rozšiřují, vytvářejí další záhyby a vystupují nad povrch kůže. Takové žíly představují nejen kosmetický problém, ale mají i sníženou funkčnost. Při dlouhodobém zanedbání mohou vést k závažným komplikacím: žilní trombóze nebo bércovému vředu.

Záněty žil se projevují bolestivostí, místním zarudnutím a ztvrdnutím žíly, svěděním

Problémy s žílami trápí asi čtvrtinu z nás a polovina pacientů je ve věku 40 až 60 let. Začíná to otoky, bolestmi nohou, nočními křečemi a sem tam viditelnou žilkou na nohou.

„I když genetickou zátěž není možné změnit, životní styl ano.“

Co je trombóza?

Trombóza může postihovat jak žíly, tak tepny. Vytváří se v nich krevní sraženina, trombus, která omezuje průtok krve danou oblastí. Sraženina omezuje přívod kyslíku a živin do tkáně se všemi důsledky, jaké byly popsány u aterosklerózy. Hlavními rizikovými faktory pro žilní trombózu je zvýšená srážlivost krve, déletrvající nehybnost dolních končetin, stavy po operacích, obezita, těhotenství a hormonální antikoncepce.

Z výše uvedeného vyplývá, že cévní onemocnění mohou být velice závažná a často končí fatálními následky. Proto je potřeba o své cévy pečovat. Racionální strava, dostatek pohybu a pravidelné preventivní prohlídky u lékaře by měly být samozřejmostí pro každého z nás.

Až tři čtvrtiny Čechů mají dle průzkumů cévy starší, než by odpovídalo jejich věku.

Čím vyšší má člověk cévní věk, tím vyšší je u něj riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění. „Stárnutí cév je spojeno s ukládáním aterosklerotických plátů, snižováním prostupnosti cév a zvyšováním jejich tuhosti. U některých jedinců ale cévy stárnou rychleji, často je to způsobeno nezdravou stravou, nedostatkem pohybu, kouřením či nadměrným pitím alkoholu. Cévní věk a zdraví vašeho oběhového systému nejsnáze prověří prohlídka u lékaře.

4 signály, že vám správně nefungují cévy

1. Oteklé nohy

Pokud nedokáže srdce dost rychle pumpovat krev, pronikají přebytečné tekutiny z krve do okolních tkání, což způsobuje viditelné otoky. Nejpatrnější jsou v dolních končetinách.

2. Chladné končetiny a bledost

Bledou pleť nebo ledové, špatně prokrvené končetiny můžete mít z chudokrevnosti, nízkého tlaku, ale o pozornost se může hlásit i stav vašich cév. Možná vám příliš pomalu pumpuje srdce a cévy jsou zanesené. Typický je i snížený objem červených krvinek. Nejvíce na to trpí ruce, nohy a obličej.

3. Omdléváte často

Na omdlení vám může být z nízkého tlaku, dehydratace i leknutí. Zatímco zde zpravidla předchází pocit nevolnosti, mžitky před očima, motání hlavy, v případě srdečních a cévních problémů přichází mdloby náhle. Doprovázet je může i silné bušení srdce, tepání v krční tepně, lapání po dechu. Lékaře volejte bez prodlení, mohlo by jít o srdeční příhodu i mozkovou mrtvici.

4. Modřiny a křečové žíly

Snížená kvalita cévní stěny zapříčiňuje její křehkost. Cévy mohou praskat, deformovat se, krev uniká do okolních tkání. Pokud se vám dělají bezdůvodně modřiny, trpíte na křečové žíly, hemoroidy, bércové vředy, nebo se vám jen špatně hojí i drobná zranění, je dobré zpozornět, tedy vydat se k lékaři.

Chcete-li snížit svůj cévní věk, naštěstí můžete hodně udělat vy sami. Včasná změna životního stylu dokáže výrazně zpomalit rozvoj kardiovaskulárních onemocnění a také zabránit části srdečních infarktů a cévních mozkových příhod.

Pokračování článku a typy jak zanesené cévy vyčistit a jak udržovat zdravou cévní soustavu ZDE.

Sdílet článek