Jak na správnou očistu organismu

|

Slovo DETOXIKACE organizmu slýcháme poslední dobou velice často. Ale co to vlastně znamená? Jak správně pročistit svůj organismus, aby to mělo smysl a aby očista byla opravdu účinná?

Ideální stav je souznění těla a duše. Proto bychom kromě detoxikace těla měli myslet i na detoxikaci duše a mysli.

Po zimním období je náš organismus zanesen velkým množstvím toxických a odpadních látek, které negativně ovlivňují naše zdraví. Nedostatek slunečních paprsků, krátké dny a dlouhé noci, chladno, to vše se na nás může projevit výkyvy nálad, zvýšenou únavou, omezením pohybu, vyšší konzumací kalorických jídel, špatným spánkem, bolestí hlavy atd.

Jak tedy znovu restartovat na jaře své tělo?

VODA

Pro všechny očistné procesy je zásadní dodržovat kvalitní pitný režim. Ulevíte vašim ledvinám, napomůžete samočistícímu procesu, budete mít více energie, odezní bolesti hlavy anebo problémy se zácpou. Hydratace organismu může pomoci vyčistit pleť a vypadat mladší. Vaše paměť a soustředění se zlepší. Voda slouží jako rozpouštědlo pro minerální látky a vitamíny. Hraje klíčovou roli při trávení, napomáhá odstraňovat z těla škodlivé látky.

Důležité:

 • nepít ledové nápoje
 • pijte přiměřené množství ke své tělesné konstituci a pohybové aktivitě
 • vyhněte se slazeným syceným nápojům

STRAVA

Správná strava by se měla skládat z vyvážených živin. Mezi tyto živiny patří bílkoviny, tuky sacharidy, vitamíny (ovoce, zelenina) a vláknina.

 • Obiloviny (sacharidy) by měly být součástí každého jídla. Jídelníček by měl obsahovat různé druhy obilovin (luštěniny, celozrnné pečivo, žitný chléb, celozrnná kaše, müsli, obilné vločky, těstoviny-al dente)
 • Mléko a mléčné výrobky – kefíry a jogurty do 3 % tuku, tvarohy, čerstvé sýry do 30 % tuku (neboť tučné mléčné výrobky mají vysoký obsah špatných tuků-nasycených mastných kyselin a obsahují cholesterol)
 • Tuky – jsou důležitou složkou potravy, ale musíme je konzumovat v omezeném množství vzhledem k jejich vysoké energetické hodnotě. Vhodné jsou rostlinné oleje, kvalitní margaríny a mořské ryby
 • Drůbež, ryby a vejce je dobré konzumovat minimálně jednou denně, je třeba omezit konzumaci tučného masa (vepřové, hovězí, skopové) a uzenin
 • Ořechy semena luštěnin – vzhledem k vysoké energetické hodnotě bychom neměli sníst víc jak 8-10 ořechů denně
 • Zeleninu a ovoce bychom měli konzumovat několikrát denně, jsou zdrojem mnoha vitamínů, minerálních látek a vlákniny

Důležité: Také se zaměřte na omezení příjmu soli, neměli bychom konzumovat více jak 5 g soli denně (1 kávová lžička). Snažte se vyhýbat cukru a omezte bílou mouku.

Jídlo by nám hlavně mělo dělat radost a ne stresovat. Nazdobte si krásně svůj talíř a dbejte na to, aby na talíři byla pestrá a vyvážená strava.

POHYB

Zařaďte do svého života pravidelný pohyb, ať už formou sportu, relaxační jógy, hry nebo procházky. Užijte si pořádnou dávku pohybu a radost z kroků navíc, které vás donesou k lepší fyzické kondici, psychické pohodě a obrovské dávce energie.

SPÁNEK

Při nedokonalém spánku dochází k nevyváženosti jak psychické, tak fyzické. Během spánku naše tělo regeneruje a čerpá síly na další den. Zkuste pár našich tipů pro kvalitní spánek.

 • Pravidelnost – pokuste se vždy uléhat ve stejnou hodinu, nastavte si příjemné večerní rituály
 • Než jdete spát, pokoj dobře vyvětrejte. Optimální teplota je kolem 17-20 °C
 • Před spaním se nevěnujte fyzicky náročné aktivitě, neřešte náročné úkoly
 • Neusínejte hladoví, ale ani se příliš nepřejídejte, také se vyhněte nikotinu, alkoholu a kofeinu
 • Před spaním si můžete dopřát hrneček bylinkového uklidňujícího čaje nebo kápnout pár kapek bylinné tinktury na zklidnění a pro dobrý spánek
 • Omezte sledování televize a mobilu asi hodinu před spaním, modré světlo z obrazovek dává mozku signál, že je ještě den   

BYLINKY

Vynikajícím pomocníkem při očistných kůrách jsou bylinky a tinktury. Povídání o tom jaké bylinky jsou vhodné k očistě jednotlivých orgánů v těle naleznete v našem článku Kouzlo jarních bylinek.

I malá změna může zapříčinit velký rozdíl, proto byste měli očistě svému organismu věnovat pozornost.

Sdílet článek