Rozchodnice růžová (Rhodioala rosea)

Rozchodnice růžová posiluje psychickou a fyzickou kondici, upevňuje imunitu, vyplavuje z těla toxiny a je silným antioxidantem.


Účinky rozchodnice růžové

  • Povzbudivý
  • Afrodiziakální
  • Podporuje imunitu
  • Antioxidační
  • Detoxikační

Použití

Povzbudivé účinky rozchodnice se využívají k celkovému posílení psychické a fyzické kondice. Rozchodnice růžová pomáhá odstraňovat stres, nespavost, napětí, pocity nervového vyčerpání, deprese a působí jako afrodiziakum.

Rozchodnice růžová má příznivý vliv na imunitní systém organismu, odplavuje z těla toxické látky a jako silný antioxidant zpomaluje stárnutí organismu.  Působí preventivně proti nádorovým onemocněním.

Popis

Rozchodnice růžová je vytrvalá, trsnatá rostlina dorůstající do výšky 35 cm. Z hlíznatého oddenku vyrůstá listová růžice, ze které vyrůstají nevětvené, dužnaté lodyhy. Listy rozchodnice obepínají lodyhy, jsou přisedlé a podlouhle kopinaté. Květenstvím rozchodnice růžové je mnohokvětý chocholík, který se skládá z čtyřčetných kvítků žlutavé barvy.

Droga

Používanou částí rozchodnice je oddenek, nať a kořeny.

Účinné látky

Účinné látky obsažené v rozchodnici jsou silice, třísloviny, flavonoidy, monoterpeny, triterpeny, a velké množství organických kyselin.

Výskyt

Rozchodnice růžová roste v chladných klimatických podmínkách nebo v horských polohách severní polokoule. V České republice je rozchodnice růžová kriticky ohrožena.

Doba sběru

Rozchodnice růžová se sklízí většinou od září do listopadu.