Kardamovník obecný (Elettaria cardamomu)

Kardamovník obecný se používá jako lék na nesprávně fungující trávicí soustavu a pomáhá proti onemocněním nervového původu.


Účinky kardamovníku obecného

  • Posilující
  • Žlučopudný
  • Protizánětlivý
  • Močopudný

Použití

Kardamovník obecný se používá jako koření, známé pod názvem kardamon, ale našel své zastoupení i v tradičním léčitelství. Už od nepaměti se využívá proti zažívacím a žlučníkovým potížím. Kardamon pomáhá jak proti zácpám, tak proti průjmům, pomáhá zlepšovat trávení a působí proti žaludeční nevolnosti.

Kardamon pomáhá proti depresím, vyčerpání, stresu a jiným poruchám nervového původu. Pomáhá uklidnit a posílit psychický stav.

Popis

Kardamovník obecný je až 2 m vysoká rákosovitá bylina. U kořene rostliny rostou ve dvou řadách ploché listy. Květy rostou u země přímo na horizontálním stonku a mají růžovobílou barvu s nafialovělým žilkováním. Plody kardamovníku jsou podlouhlé, zelenavé tobolky, dlouhé přibližně 2 cm.

Droga

Používanou částí kardamovníku jsou semena, plody a oddenek.

Účinné látky

Účinné látky obsažené v kardamovníku jsou silice s velkým zastoupením terpenů. Další terapeuticky účinné látky jsou karboxylové kyseliny, vápník, hořčík, železo, mangan, zinek a vitamíny B1, B2, B3 a C.

Výskyt

Kardamovník obecný pochází z deštných pralesů jižní Asie. Dnes kardamovník můžeme najít v tropickém pásmu.

Doba sběru

Ideální doba pro sběr kardamovníku je září až listopad. Oddenky se sbírají z rostliny staré dva až tři roky.